Lørdag den 25. juni 2022

Program

Børn og Dyr på Bregentved.
Danmarks hyggeligste Dyrskue for hele familien.
Lørdag 25. juni kl. 9.00–19.00

 

Store ring

08.30 - 12.00 Bedømmelse af alle heste
12.20 - 12.35 Show v/Sydsjællands ponytravbane
12.40 - 13.00 Præsentation af veterantraktorer
13.00 - 13.30 Officiel åbning v/formand Dorte Pihl og Charlotte Bisserup Bechfeldt, Venstres Folketingskandidat i Sjællands Storkreds.
13.30 - 13.50 Opvisning v/Næstved Politihundeforening
13.50 - 14.10 Opvisning med schweisshunde
14.10 - 14.30 Præsentation af havetraktorer
14.30 - 14.50 Præsentation af veterantraktorer
15.00 - 15.40 Hesteshow
15.50 - 16.10 Opvisning med schweisshunde
16.10 - 16.30 Opvisning v/Næstved Politihundeforening
16.35 - 17.00 Præmieoverrækkelse, endagsdyrskuet
17.00 - 19.30 Ridebanespring - indledende runde

 

Lille ring

08.30 - 11.00 Bedømmelse af alle kalve, hunde og kaniner
14.00 - 15.30 Agility for små heste
15.30 - 16.10 Kalveagility & mønstring

 

Legeland for smådyr v/lille ring

09.00 - 09.15 Informationsmøde for endagsudstillere
11.15 - 12.00 Hundeagility
14.30 - 15.15 Kaninhop, endagsudstillere
15.15 - 16.00 Smådyrslege, endagsudstillere

 

Legepladsen

09.00 - 18.00 Aktiviteter er åbne –Rid på både træheste og rigtige heste eller prøv vores traktorbane – Lav din egen kæphest og prøv kræfter med kæphestespringbanen – Mal trædyr eller prøv at lave din egen uldkugle
12.10 - 12.55 Claus Faber fortæller eventyr
13.30 - 14.30 Ugleshow - kom og mød uglerne
15.00 - 15.30 Ballon Mike’s fantastiske trylle- og ballonteater show
16.00 - 16.45 Claus Faber fortæller eventyr
17.15 - 17.45 Ballon Mike’s fantastiske trylle- og ballonteater show

 

Gulvet

12.00 - 12.30 Lær at redde liv v/Giv Liv Nu
12.30 - 12.40 Kaninforedrag v/Danmarks Kaninavlerforening
12.45 - 13.00 Dragon sport Fencing - kom og vær med
13.45 - 14.15 Lær at redde liv v/Giv Liv Nu
14.20 - 15.20 Den Mandige Elg
15.50 - 16.10 Dragon sport Fencing - kom og vær med
16.30 - 17.30 Ugleshow - kom og mød uglerne

 

Væddeløbsbanerne v/Gulvet

11.00 - 17.00 Hestevæddeløb med Bregentvedhesten - Spil & Vind!
12.00 - 12.30 Grisevæddeløb - Spil & Vind!
14.00 - 14.30 Grisevæddeløb - Spil & Vind!
16.00 - 16.30 Grisevæddeløb - Spil & Vind!

 

Gederingen

09.00 - 12.00 Bedømmelse af geder
13.15 - 13.45 Præsentation af geder
15.30 - 15.50 De Tre Bukke Bruse

 

Traktortrækbanen

10.00 - 12.30 Prøvetræk & havetraktortræk
15.30 - 18.00 Traktortræk & havetraktortræk

Vores samarbejdspartnere