Lørdag d. 29 juni

Jubilæumsteltet                               

09.00 - 18.00        Jubilæumsteltet  Se film & billeder fra de sidste 50 år og få en snak om dyrskuets historie                                                        

Store ring                                         

08.30 - 12.00        Store ring             Bedømmelse af alle heste

12.00 - 12.40        Store ring             Brevdueslip v/Dansk Brevdueforening

12.40 - 13.00        Store ring             American football - Næstved SJSI Vikings

13.00 - 13.30        Store ring  Officiel åbning v/Jørgen Petersen, Formand for Østdansk Landboforening & Lensgreve Christian Moltke

13.30 - 13.50        Store ring             Opvisning med schweisshunde

13.50 - 14.10        Store ring             Falkoneropvisning

14.10 - 14.30        Store ring             Præsentation af veterantraktorer

14.30 - 14.50        Store ring             American football - Næstved SJSI Vikings

14.50 - 15.50        Store ring             Store hesteshow

15.50 - 16.10        Store ring             Opvisning med schweisshunde

16.10 - 16.30        Store ring             Falkoneropvisning

16.35 - 17.00        Store ring             Præmieoverrækkelse, endagsdyrskuet

17.00 - 19.30        Store ring             Ridebanespring - indledende runde                             

Lille ring                                           

08.30 - 11.00        Lille ring               Bedømmelse af alle kalve, hunde og kaniner

12.45 - 13.45        Lille ring               Klargøring til Officiel åbning

14.00 - 15.30        Lille ring               Agility for små heste

15.30 - 16.10        Lille ring               Kalveagility & mønstring

16.20 - 16.35        Lille ring               Klargøring til præmieoverrækkelse, endagsdyrskuet

16.40 - 19.00        Lille ring               Opvarmning til ridebanespring                                    

Legeland for smådyr v/lille ring                                   

09.00 - 09.15        Legeland for smådyr                         Informationsmøde for endagsudstillere

11.15 - 12.00        Legeland for smådyr                         Hundeagility

14.30 - 15.15        Legeland for smådyr                         Kaninhop, endagsudstillere

15.15 - 16.00        Legeland for smådyr                         Smådyrslege, endagsudstillere

Legepladsen                                     

09.00 - 18.00        Legepladsen         Aktiviteter åbner! Rid på både træheste og rigtige heste eller prøv vores traktorbane

09.00 - 18.00        Legepladsen         Aktiviteter åbner! Se bier i aktion, lav vokslys, mal trædyr & prøv flødebollekast

11.00 - 17.00        Legepladsen         Lav jeres egne bolsjer i "Bolsjeværkstedet". Gratis!

12.00 - 12.20        Legepladsen         Fægtning v/Dragon Sport Fencing

12.30 - 13.00        Legepladsen         Brøderup Karate Klub

13.45 - 14.30        Legepladsen         Kalle's Store Trommeshow fra Ramsjang

14.15 - 14.45        Rollespilslejren    Rollespil & Fægtning - Kamparena

14.40 - 15.20        Legepladsen         Speed Stacking - opvisning & workshop

15.30 - 15.50        Legepladsen         Fægtning v/Dragon Sport Fencing

16.00 - 16.30        Legepladsen         Brøderup Karate Klub

16.30 - 17.00        Rollespilslejren    Rollespil & Fægtning - Kamparena 

Vildmarken                                      

10.00 - 17.30        Vildmarken          Prøv en Jagtsti med NaturligVis v/Dansk Jægerforbund - Gratis

11.00 - 17.30        Vildmarken          Mød sweizhundene og få en snak!

11.00 - 17.00        Vildmarken          Ølbrygning - hør hvordan og få en smagsprøve

12.20 - 12.50        Vildmarken          Oplev Jens Livsnyder & Bonderøv

14.00 - 14.30        Vildmarken          Søren Gericke laver mad i Vildmarkens friluftskøkken

15.00 - 15.30        Vildmarken          Smagsprøver på Søren Gerickes mad

16.00 - 16.30        Vildmarken          Jagtoplevelser v/Steen Andersen                                 

Gulvet                                              

11.50 - 12.10        Gulvet                  Karise Jumping v/Karina Holm Jensen - Mix hold børn & voksne

13.00 - 13.20        Gulvet                  Sådan laver du slim! v/YouTube & Instagram stjerne Olivia Krogh

13.20 - 14.00        Gulvet                  Speed Stacking - opvisning & workshop

14.30 - 14.50        Gulvet                  Sådan laver du slim! v/YouTube & Instagram stjerne Olivia Krogh

15.00 - 15.20        Gulvet                  Karise Jumping v/Karina Holm Jensen - Mix hold børn & voksne

15.30 - 15.50        Gulvet                  Copenhagen Drummers

16.30 - 16.50        Gulvet                  Fægtning v/Dragon Sport Fencing                               

Væddeløbsbanerne v/Gulvet                                        

11.00 - 17.00        v/væddeløbsbanen                           Aktiviteter for børn: Vandlegeplads, rist skumfiduser, guldgravning, forhindsringbaner mm.

11.00 - 17.00        v/væddeløbsbanen                           Slim værksted! Lav din egen slim! Gratis!

12.00 - 15.00        v/væddeløbsbanen                           Slim værksted! Lav slim med YouTuber Olivia Krogh

11.00 - 17.00        v/væddeløbsbanen                           Fang flaget på vores nye Laser game bane! Gratis!

11.00 - 17.00        v/væddeløbsbanen                           Slimværksted - lav din egen slim!

11.00 - 17.00        Væddeløbsbanen Hestevæddeløb med Bregentvedhesten - Spil & Vind!

12.00 - 12.30        Væddeløbsbanen Grisevæddeløb - Spil & Vind!

14.00 - 14.30        Væddeløbsbanen Grisevæddeløb - Spil & Vind!

16.00 - 16.30        Væddeløbsbanen Grisevæddeløb - Spil & Vind!                                       

Gederingen                                      

12.00 - 12.30        Gederingen          Præsentation af geder

13.30 - 13.50        Gederingen          De Tre Bukke Bruse

14.30 - 15.00        Gederingen          Præsentation af geder

16.00 - 16.20        Gederingen          De Tre Bukke Bruse                                                      

Traktortrækbanen                                                         

09:30 - 13.00        Traktortrækbanen                             Prøvetræk & havetraktortræk

15.30 - 19.00        Traktortrækbanen                             Traktortræk & havetraktortræk

                            

Søndag d. 30 juni                                                              

Jubilæumsteltet                                                                                                                                                                                

09.00 - 18.00        Jubilæumsteltet   Se film & billeder fra de sidste 50 år og få en snak om dyrskuets historie                                                                                                                                                                                                        

Store ring                                                                                                                                                                                          

08.30 - 09.30        Store ring             Mønstringskonkurrence for hest og pony                                                                               

09.45 - 10.40        Store ring             Ponylege for let øvede                                                                                                            

10.40 - 11.00        Store ring             Præsentation af veterantraktorer                                                                                          

11.00 - 11.20        Store ring             Opvisning med schweisshunde                                                                                              

11.20 - 12.20        Store ring             Ridebanespring - finale                                                                                                          

12.20 - 12.40        Store ring             Renæssance Riddershow                                                                                                       

12.40 - 13.10        Store ring             Præsentation af alle udstillere                                                                                               

13.25 - 14.10        Store ring             Ulla Abdullah Cocobongoband                                                                                               

14.10 - 15.00        Store ring             Stort hesteshow                                                                                                                     

15.00 - 16.05        Store ring             Ponylege for øvede                                                                                                                 

16.05 - 16.25        Store ring             Renæssance Riddershow                                                                                                       

16.30 - 17.00        Store ring             Præmieoverrækkelse, flerdagsdyrskuet                                                                                                                                                                                                                                                                                            

Lille ring                                                                                                                                                                                            

09.30 - 11.00        Lille ring               Hesteagility, store heste                                                                                                        

11.00 - 12.20        Lille ring               Opvarmning til ridebanespring                                                                                              

12.20 - 12.40        Lille ring               Klargøring til præsentation af alle udstillere                                                                         

14.30 - 15.00        Lille ring               Opvarmning til ponylege                                                                                                        

15.15 - 15.45        Lille ring               Kalvelege                                                                                                                                

16.15 - 17.00        Lille ring               Klargøring til præmieoverrækkelse                                                                                                                     

Legeland for smådyr v/lille ring                                                                                                                                                       

10.45 - 11.30        Legeland for smådyr                         Hundeagility                                                                                              

14.15 - 15.15        Legeland for smådyr                         Kaninhop, flerdagsudstillere                                                                     

15.15 - 16.00        Legeland for smådyr                         Smådyrslege, flerdagsudstillere                                                               

Legepladsen                                                                                                                                                                                      

09.00 - 17.00        Legepladsen         Aktiviteter åbner! Rid på både træheste og rigtige heste eller prøv vores traktorbanen     

09.00 - 17.00        Legepladsen         Aktiviteter åbner! Se bier i aktion, lav vokslys, mal trædyr & prøv flødebollekast               

11.00 - 17.00        Legepladsen         Lav jeres egne bolsjer i "Bolsjeværkstedet". Gratis!                                                             

12.20 - 12.40        Legepladsen         Førstehjælp i børnehøjde                                                                                                       

14.10 - 14.40        Legepladsen         Klovnen Tulle                                                                                                                          

14.15 - 14.45        Rollespilslejren    Rollespil & Fægtning - Kamparena                                                                                        

14.50 - 15.10        Legepladsen         Brasiliansk kampdans                                                                                                             

15.20 - 15.40        Legepladsen         Førstehjælp i børnehøjde                                                                                                       

15.50 - 16.20        Legepladsen         Klovnen Tulle                                                                                                                          

16.30 - 16.50        Legepladsen         Brasiliansk kampdans                                                                                                             

16.30 - 17.00        Rollespilslejren    Rollespil & Fægtning - Kamparena                                                                                                                                                                                                                                                                      

Vildmarken                                                                                                                                                                                       

10.00 - 17.30        Vildmarken          Prøv en Jagtsti med NaturligVis v/Dansk Jægerforbund - Gratis                                                                                                                     

10.00 - 17.30        Vildmarken          Mød sweizhundene og få en snak!                                                                                        

10.30 - 17.00        Vildmarken          Ølbrygning - hør hvordan og få en smagsprøve                                                                     

14.30 - 15.00        Vildmarken          Jens Livsnyder og bonderøv                                                                                                    

15.00 - 15.30        Vildmarken          Jagtoplevelser v/Steen Andersen                                                                                           

Gulvet                                                                                                                                                                                               

12.00 - 12.30        Gulvet                  Zumba Gold v/Laura                                                                                                               

12.40 - 13.10        Gulvet                  Ikumbo - Afrikansk dans & Workshop                                                                                    

13.20 - 13.30        Gulvet                  Ildshow v/Anton og Frederik fra Danmark har Talent                                                           

13.35 - 13.55        Gulvet                  Zumba Gold v/Laura                                                                                                               

14.00 - 14.10        Gulvet                  Gymnastik v/Rønnede IFs Rytme Sild                                                                                    

14.15 - 14.25        Gulvet                  Gymnastik v/Rønnede IFs Team RP                                                                                       

15.40 - 16.10        Gulvet                  Ikumbo - Afrikansk dans & Workshop                                                                                    

16.15 - 16.25        Gulvet                  Gymnastik v/Rønnede IFs Rytme Ladies                                                                               

16.25 - 16.40        Gulvet                  Dance Fitness v/Rønnede iIF                                                                                                  

16.40 - 17.00        Gulvet                  Ildshow v/Anton og Frederik fra Danmark har Talent                                                           

Væddeløbsbanerne v/Gulvet                                                                                                                                                            

10.30 - 17.00        v/væddeløbsbanen  Aktiviteter for børn: Vandlegeplads, rist skumfiduser, guldgravning, forhindringsbaner

10.30 - 17.00        v/væddeløbsbanen                           Slim værksted! Lav din egen slim og mød de populære YouTubere! Gratis

12.00 - 15.00        v/væddeløbsbanen                           Slim værksted! Lav slim med YouTuberen Melissa                                  

10.30 - 17.00        v/væddeløbsbanen                           Fang flaget på vores nye Laser game bane! Gratis!                                

10.30 - 17.00        Væddeløbsbanen Hestevæddeløb med Bregentvedhesten - Spil & Vind!                                                                                      

12.00 - 12.30        Væddeløbsbanen Grisevæddeløb - Spil & Vind!                                                                                                 

14.00 - 14.30        Væddeløbsbanen Grisevæddeløb - Spil & Vind!                                                                                                 

16.00 - 16.30        Væddeløbsbanen Grisevæddeløb - Spil & Vind!                                                                                                 

Gederingen                                                                                                                                                                                       

09.00 - 12.00        Gederingen          Bedømmelse af geder                                                                                                            

12.40 - 13.00        Gederingen          De Tre Bukke Bruse                                                                                                                

14.00 - 14.30        Gederingen          Præsentation af geder                                                                                                            

15.30 - 15.50        Gederingen          De Tre Bukke Bruse                                                                                                                

Traktortrækbanen                                                                                                                                                                             

09:00 - 12.00        Traktortrækbanen                             Traktortræk & havetraktortræk                                                                 

13.45 - 17.15        Traktortrækbanen                             Traktortræk & havetraktortræk                                                                                                                           

                                                                                                                                                                             

                             Ret til ændringer forbeholdes                                                                                                                                                          

Vores samarbejdspartnere