Søndag den 26. juni 2022

Program

Børn og Dyr på Bregentved.
Danmarks hyggeligste Dyrskue for hele familien.
Søndag 26. juni kl. 9.00–18.00

 

Store ring

08.30 - 09.30 Mønstringskonkurrence for hest og pony
09.45 - 10.40 Ponylege for let øvede
10.40 - 11.00 Præsentation af veterantraktorer
11.00 - 11.10 Show v/Sydsjællands ponytravbane
11.20 - 12.20 Ridebanespring - finale
12.20 - 12.35 Skælskør Marinegarde
12.40 - 13.10 Præsentation af alle udstillere
13.15 - 13.35 Præsentation af havetraktorer
13.45 - 14.10 Mads Christian - kendt fra TikTok og Xfactor
14.20 - 15.00 Hesteshow
15.00 - 16.05 Ponylege for øvede
16.05 - 16.25 Opvisning med schweisshunde
16.30 - 17.00 Præmieoverrækkelse, flerdagsdyrskuet

 

Lille ring

09.30 - 11.00 Hesteagility, store heste

15,15 - 15,45 Kalvelege

 

Legeland for smådyr v/lille ring

10.45 - 11.30 Hundeagility
14.15 - 15.15 Kaninhop, flerdagsudstillere
15.15 - 16.00 Smådyrslege, flerdagsudstillere

 

Legepladsen

09.00 - 17.00 Aktiviteter er åbne –Rid på både træheste og rigtige heste eller prøv vores traktorbane – Lav din egen kæphest og prøv kræfter med kæphestespringbanen – Mal trædyr eller prøv at lave din egen uldkugle
12.00 - 12.20 Ballon Mike’s fantastiske trylle- og ballonteater show
12.20 - 12.50 Claus Faber fortæller eventyr
12.55 - 13.55 Ugleshow - kom og mød uglerne
14.00 - 14.20 Opvisning v/Danse-Huset Haslev
14.50 - 15.20 Ballon Mike’s fantastiske trylle- og ballonteater show
15.40 - 16.00 Opvisning v/Danse-Huset Haslev
16.00 - 16.45 Claus Faber fortæller eventyr

 

Gulvet

11.45 - 12.00 Kaninforedrag v/Danmarks Kaninavlerforening
12.05 - 12.25 Kom og dans med Salsa Næstved
12.45 - 13.20 Jumping Fitness
13.20 - 13.40 Skælskør Marinegarde
13.40 - 14.00 Kaninhop konkurrence v/Danmarks 
Kaninavlerforening
14.30 - 15.00 Jumping Fitness
15.00 - 15.20 Kom og dans med Salsa Næstved
15.40 - 16.00 Dragon Sport Fencing kom og vær med
16.00 - 17.00 Ugleshow - kom og mød uglerne

 

Væddeløbsbanerne v/Gulvet

10.30 - 17.00 Hestevæddeløb med Bregentvedhesten - Spil & Vind!
12.00 - 12.30 Grisevæddeløb - Spil & Vind!
14.00 - 14.30 Grisevæddeløb - Spil & Vind!
16.00 - 16.30 Grisevæddeløb - Spil & Vind!

 

Gederingen

11.15 - 11.45 Præsentation af geder
12.25 - 12.45 De Tre Bukke Bruse
14.00 - 14.30 Præsentation af geder
15.20 - 15.40 De Tre Bukke Bruse

 

Traktortrækbanen

10.00 - 12.00 Traktortræk & havetraktortræk
14.00 - 16.30 Traktortræk & havetraktortræk
17.00 - 17.15 Præmieuddeling, traktortræk

Vores samarbejdspartnere